Pazartesi
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
15°C | 25°C
Salı
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
15°C | 27°C
Çarşamba
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
14°C | 25°C

ÇUMRA 1.TARIM HAYVANCILIK VE TOHUMCULUK FUARI AÇILDI

ÇUMRA 1.TARIM HAYVANCILIK VE TOHUMCULUK FUARI AÇILDI

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Karaman Milletvekili Recep Konuk, Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İlçe Belediye Başkanları, Sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda vatandaşın katılımlarıyla bugün Çumra 1.Tarım Hayvancılık ve Tohumculuk Fuarı açıldı.

76 Firmanın katıldığı ve 4 Gün boyunca açık olacak olan Çumra 1.Tarım Hayvancılık ve Tohumculuk Fuarı Çumra Bardakçı Pazar yerinde misafirlerini ağırlayacak.

Açılış töreninde ilk olarak sözü Fuar organizasyon firması temsilcisi Hakan Özgenç aldı. Özgenç fuarımızın ilçemize ve bölgemize hayırlı olmasını diledi ve katılımcılara teşekkür etti. 

Çumra Belediye Başkanı Dr.Mehmet Oğuz; bu yıl birincisini düzenlediğimiz ama birle kalmayacak olan Çumra 1.Tarım Hayvancılık ve Tohumculuk Fuarımızın İlçemiz başta olmak üzere memleketimize hayırlı olmasını diledi. Başkan Oğuz; Çumra’nın tarihinin ve tarım m.Ö. 7000 yıllarında bilinen ilk yerleşim yeri olan Çatalhöyükte başladığına vurgu yaparak katılımcılara ve açılışa katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

İlçe Kaymakamı Uğur Kalkar; Çumra 1.Tarım Hayvancılık ve Tohumculuk fuarımızın ilk olmasına rağmen çok sayıda firmanın katılımı ve taleplerinde devam ettiğini söyleyerek ilçemize hayırlı ve bereketli olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek; Çumra’da 1.si düzenlenen Tarım Haycancılık ve Tohumculuk Fuarımızın açılışını gerçekleştiriyoruz. Nasıl Konya’mız dünya çapında bir tarım fuarına ev sahipliğine uygunsa Çumra’da Ulusal boyutta bir tarım fuarına ev sahipliği yapmaya uygun bir ilçemizdir. Çumra geçmişten günümüze bir üretim şehridir. Çumra’da tarih neolitik döneme dayanıyor. Çumra’ya yakışır bir faaliyet nedeniyle Şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Başkan Akyürek bu fuarın tertip edilmesi ve düzenlenmesinde başta Çumra Belediye Başkanımız Mehmet Oğuz olmak üzere tüm emeği geçenleri kutluyorum dedi ve ilçemize bölgemize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Karaman Milletvekili Recep Konuk’un gündeme ilişkin konuşmaların ardından kürsüye Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Konya Millet Vekili Ahmet Sorgun geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt'un "Evet diyenleri İzmir'den denize dökeceğiz" ifadelerine ilişkin, "Sen hangi yüzle Konya'ya ve Çumra'ya geleceksin? Hazreti Mevlana'nın nezaket şehri Konya'yı sen nasıl 'denize dökecem' diyorsun? Yüzün kızarmadan Çumra'ya nasıl geleceksin? 'Ben insanım, o gün aklım başımda değildi. Biraz fazla kaçırmışım, çok yükseklere çıkmışım ve ne konuştuğumu bilmiyordum. Çumralı'dan, Konya'dan, Türkiye'den ve dünyadan özür diliyorum' dersen o zaman bu millet seni belki affeder." dedi 

Sorgun, Konya'nın Çumra ilçesinde düzenlenen Çumra 1. Tarım Hayvancılık ve Tohumculuk Fuarı'nda, Konya'nın toprağının yalnızca ürün değil insan yetiştirdiğini de söyledi.

Tohumun yeşermesi için baharın gelmesi gerektiğini belirten Sorgun, 16 Nisan'da halk  oylamasına sunulan 18 maddenin Türkiye'nin baharı olacağını vurguladı.

Sorgun, 28 Şubat'ta 23 bankanın battığını vurgulayarak, "Şimdiki asgari ücret 2002'deki asgari ücretin 3 katını geçiyor. Şu anki asgari ücretle kaç ayda traktör alabiliyorsunuz, geçmişteki asgari ücretle kaç ayda traktör alabiliyordunuz? Bunları hesaplayın başka hiç bir şeye gerek yok." diye konuştu.

Avrupa ve Batı'nın 16 Nisan'da yapılacak referanduma yönelik tavrına ilişkin Sorgun, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu Avrupalılar ve Batılılar bizden ne istiyor? Size ne yahu. Biz bir halk oylaması yapıyoruz ama onlar pijamayla başbakan karşılandığı ve manşetlerle hükümetlerin değiştirildiği günleri özlüyorlar. Onlar bir gecede milyarderlerin oluştuğu ama bir gecede binlerce vatandaşımızın fakirleştiği günleri özlüyorlar. İnşallah 16 Nisan'da bunlara son vereceğiz. Çumra'nın 'hayır' demeye dili varmaz. Hayırlı işlere hep 'evet' der. Çumra'nın 42 bin seçmeni var 42 bin kere maşallah, 42 bin 'kere' evet inşallah."

-  CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt'un sözlerine tepki

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt'un bir televizyon programındaki sözlerine değinen Sorgun, şunları kaydetti:

"Sen hangi yüzle Konya'ya ve Çumra'ya geleceksin? Hazreti Mevlana'nın nezaket şehri Konya'yı sen nasıl 'denize dökecem' diyorsun? Yüzün kızarmadan Çumra'ya nasıl geleceksin? 'Ben insanım, o gün aklım başımda değildi. Biraz fazla kaçırmışım, çok yükseklere çıkmışım ve ne konuştuğumu bilmiyordum. Çumralı'dan, Konya'dan, Türkiye'den ve dünyadan özür diliyorum' dersen o zaman bu millet seni belki affeder. Yoksa 'sözlerimin arkasındayım' diyor. Yahu özrü kabahatinden büyük. Halbuki 'hatasını kabul etmek kadar büyük irfan olmaz' der büyüklerimiz. Sözlerinin arkasında olsan ne yazar."

Konuşmaların ardından, Sorgun ve diğer protokol üyeleri kurdeleyi keserek, fuarın açılışını gerçekleştirdi.

Fuarda, 76 yerli ve yabancı firmanın yaklaşık bin ürünü sergilendi.

Copyrigt © 2014 Çumra Belediyesi | Basın Yayın ve Halkla İlişkiler - Bilgi İşlem